KommentarerLitteratur: science fiction must-reads
Denne tråd er læst 12.534 gange
Tilbage til Hovedsiden


Gå tilbage til Litteratur

Vælg side:1234567891011121314

11:   kvan     Et par uden noter    24. sep 2010 16:39
Jeg har kun lige tid til at nedfælde titlerne, men:

J. Haldeman: The Forever War
A. McCaffrey: The Ship Who Sang (men stop der!)
A. C. Clarke: The City and the Stars
N. Stephenson: The Diamond Age
P. J. Farmer: To your scattered bodies go
D. K. Moran: The Last Dancer (faktisk hele Continuing Time-serien)
 
12:   odin Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Anders Petersen    Hm.    24. sep 2010 19:19
Ingen Philip K. Dick? - Hans paranoia-inducerede, slet skjulte McCarthyisme-prægede fortællinger sidder da lige i skabet for det nuværende verdenspolitiske klima, skulle jeg mene.
Ingen Ellison? - Ja, han er en uudholdelig røv, men han har da skrevet adskillige prisbelønnede bøger.
Ingen Ray Bradbury eller Stanislaw Lem?

Eller Verne og H.G. Wells? Eller er deres historier så gamle og rodfæstede i deres samtid, at de falder i Peters foreslåede irrelevans-kategori? En god del af det Verne skrev om er jo blevet hverdag nu, så hans historier er måske ikke så pokkers interessante længere.
Svar: #13
 Opdateret: 24. sep 2010 
 
13:   RockBear Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Peter Paaske Juul    @12    24. sep 2010 19:34
Det er en åben tråd - kom med dine konkrete anbefalinger!

Wells er måske lidt kedelig at læse i dag, men hans kritik af klassesamfundet er vist pænt relevant også i dag.
Svar: #14
 Opdateret: 24. sep 2010 
 
14:   odin Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Anders Petersen    @13    24. sep 2010 20:05
Jeg spørger netop fordi jeg ikke er særligt belæst og af ovenstående forfatterskaber kun har snuset til Wells og Philip K. Dick.

Til gengæld kan jeg anbefale OT-serien af Hubbard. De første to er kedelige, men med OT III tager det for alvor fart! Klyngevæsener, atombomber i vulkaner, masser af twists og et snedigt plot udtænkt af det intergalaktiske svar på Ian Flemings Blofeld. Desværre nåede han ikke skrive flere end otte bøger i serien og de sidste er desværre pænt dyre. Den sidste bog kan af mærkelige årsager kun erhverves i tax-free shoppen ombord på et krydstogtskib i det caribiske øhav.
 
15:   jens Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Jens Mogensen    Orwell    24. sep 2010 21:18
Jeg vil absolut mene at George Orwells 1984 også skal med. Gåsehudsfremkaldende fremtidsvision, der både skaber et troværdigt billede af det ultimative overvågningssamfund og også en en de bedst realiserede indoktrineringsscener jeg har set beskrevet før.

Og så er den jo ikke så lidt spændende.

Philip K. Dicks "Do Androids Dream of Electric Sheep" har i mange år været blandt mine yndlingsbøger for dens effektive måde at sætte spørgsmålstegn ved hvad det vil sige at være menneske. Med tanke på de ekstreme mængder film, der har taget inspiration fra den, så er den i allerhøjeste grad et must read.
 
16:   fum     Inspireret af ovenstående, og kindle-tråden,    27. sep 2010 17:37
så har jeg støvet et par gratis legale ebooks op:

Stross: Accelerando
Scalzis Agent to the Star
Svar: #17
 Opdateret: 27. sep 2010 
 
17:   RockBear Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Peter Paaske Juul    @16    28. sep 2010 07:54
Tillad mig at pege i retning af Cory Doctorow som udgiver alt som creative commons og selv stiller eBooks til rådighed (ved siden af papirudgivelserne). Og nej, det er ikke fordi han er elendig. Han har en Hugo og en håndfuld andre awards stående på kaminhylden.
Svar: #18 
 
18:   fum     @17    28. sep 2010 09:42
jeg prøvet Down and Out in the Magic Kingdom. Jeg kan ikke rigtigt komme ind i det.
Men jeg er da opsat på at prøve igen, for som du skriver, så er han jo blevet noget awarderet.
Svar: #19 
 
19:   RockBear Geek Culture-skribent. Klik for at læse mere om Peter Paaske Juul    @18    28. sep 2010 11:36
Jeg er ret glad for DOMK, men jeg er også lidt af en Disneyworld-nørd.

Prøv novellaen "When sysadmins ruled the Earth".
 
20:   wichmann     skal udfyldes    4. okt 2010 14:30
Måske er den lige på kanten af SF, men jeg synes Kurt Vonnegut's 'The Sirens of Titan' er helt fantastisk. Hvis Nineteen Eighy-Four kan komme med kan den i hvert fald også :-)
 
Vælg side:1234567891011121314


SKRIV EN KOMMENTAR

Du skal være logget ind for at kunne sende kommentarer. Gå til login-siden og klar detaljerne dér eller login med Facebook.


[Niles sees Roz and Daphne talking]
Niles: Well, there's a Christmas tableau: "Naughty & Nice."
 
--Frasier